Duchy

Dzień dzisiejszy, Niedziela

Duchy mają trzy irytujące właściwości. Po pierwsze zjawiają się znienacka, po drugie bywają nachalne a po trzecie starają się nas przekonać, że to, co mówią jest na prawdę straszne i poważne. Z tego właśnie względu bycie egzorcystą to fach wymagający nie tyleż, wbrew obiegowej opinii, siły ducha co ponadprzeciętnej cierpliwości. Bo duchy nie mają siły, za to próbują doprowadzić nas na skraj obłędu bezsensownym gadaniem, pojawiając się w najbardziej bezsensownych okolicznościach. I zawsze bez zaproszenia.

Czy idzie się do duchów przyzwyczaić? W pewnym sensie tak. I to po całkiem niedługim czasie. Wystarczy 6 czy 7 lat bycia egzorcystą, żeby okrzepnąć i przestać zwracać uwagę na wiele aspektów, albo raczej przestać brać je na poważnie. Kiedyś trafiłem na duszę, która próbowała przekonać swojego nosiciela że jest duchem seryjnego mordercy, tymczasem jak się okazało za życia przypadkiem rozjechała 2 koty… Tak właśnie działają duchy, używają słów i stwierdzeń, które wydają się niezwykle poważne, a w rzeczywistości nie stoi za nimi nic. To tylko puste frazesy, sztuczki dla dodania dramatyzmu. Wszystko po to, by przekonać nas, że świat jest gorszy niż w rzeczywistości.

Czy duchy są złe? Nie, myślę, że nie. Przynajmniej żaden z tych, które ja spotkałem nie był. Są zagubione i zdziecinniałe. Obrażają się, gdy ktoś chce im pomóc, nie słuchają rad i tak na prawdę często nie wierzą, że mogą spędzić wieczność normalnie. Dlatego tak często trzeba radzić sobie z nimi siłą. Jak z niesfornymi dziećmi, którym trzeba dać klapsa na przywołanie do porządku. Jedne siadają w kącie i płaczą, inne uciekają, a jeszcze inne bezwładnie załamują ręce. Prawie nie trafia się na te, które atakują z premedytacją.

Ludzie często pytają mnie, czy bycie egzorcystą jest trudne. Nie jest. To raczej męcząca praca, wymagająca – jak wspomniałem – cierpliwości, i dystansu, by nie zapomnieć, że duchów nie należy krzywdzić. To jest chyba najgorsze. By zawsze wiedzieć, że duchy i cienie także chcą być zbawione a nam dano prawa by je niszczyć… Niestety…